Semmi gúny nincs a címben, tényleg az történt, hogy két, csupán helyrajzi számmal ellátott, tehát névtelennek tűnő közterületnek akart a XIV. kerületi képviselőtestület nevet adni, és ahogy kutatgattam az egyébként jelentéktelen utcaszakasz után, kiderült: van neki neve, csak elfelejtődött. Tényleg olyan, mint egy régészeti lelet.
A legutóbbi (Hegyalja útról elhíresült) utcanév-változtatási csomagban szerepelt egy érdektelennek tűnő, de utóbb nagyon izgalmassá váló javaslat. Eszerint a XIV. kerületi önkormányzat még tavaly októberben úgy döntött, hogy a 31953/2 és 31956/2 helyrajzi számú névtelen közterület vegye fel Széchenyi Ödön , a "tűzpasa" nevét. Ez az utcácska egy elég kietlen vidéken található, a XIV. Róna utca és Mogyoródi út kereszteződéséhez esik közel, szemben a Fráter György közzel. Nagy, füves területről van szó, benne néhány nagyméretű telekkel, autóparkolóval, irodaházzal. Valamivel odébb van az OBI, Tesco, egy rendőrségi munkásszálló, meg ilyesmik. Alant látható egy térképen pirossal bekeretezve, hogy melyik utcáról van is szó:

A Fővárosi Szabályozási Keretterv térképe ezt adta ki találatként, amikor beírtam a helyrajzi számot
Amikor beírtam a helyrajzi számokat a Fővárosi Szabályozási Keretterv térképébe, a fenti képen látható részletet kaptam vissza, a névtelennek hitt utcácskába beírva, hogy Besnyői utca. De hát ez lehetetlen - gondoltam - a Besnyői utca teljesen máshol van! Az utcácska ugyanis a Stadionok környékén található Istvánmező városrészben, s a Stefánia utat és a Hungária körutat keresztezi. Ráadásul a Mogyoródi út bal (páros) oldalára esik, míg a most elnevezni kívánt közterület a jobb (páratlan) oldalon van Törökőr városrészben. Mutatom:

A Besnyői utca, és a névtelennek hitt, Széchenyi Ödönről elnevezni kívánt utcácska elhelyezkedése az Openstreetmap térképén. Ha rákattintasz, kicsit olvashatóbbak lesznek az utcanevek. Látszik, hogy a két közterület - ha nem is fényévnyire - elég messze van egymástól.
Az első gondolatom az volt, hogy biztos rossz a szabályozási térkép, a két Besnyői utca szakasz között vagy 700 méter van, ekkora távolságra nem lehet egymástól egy utcának két része. Ráadásul az előterjesztésben sem említik, hogy neve lett volna ennek a két helyrajzi számos közterületnek. Arról nem is beszélve, hogy az egész "utca", csak egy autóparkoló bejárata, gyakorlatilag egyetlen épület van mellette, ami nem is ide van számozva, hanem a Mogyoródi útra. Gyorsan megnéztem még az Utcakereső és a Google (utóbbi legendásan pontatlan) térképén, mindkettő úgy jelöli ezt a közterületet, hogy Mogyoródi út van ráírva. Ugyanezt jelzi egy 2001-es papírtérkép. Az Openstreetmap (lásd fent) szerint névtelen a közterület.
Megnéztem a korabeli utcanév elnevezési határozatokat és közleményeket, de még az eredetit sem leltem, hát még a későbbi módosításokat. Annyi derült ki, hogy 1904-ben született az elnevezés, a névadó pedig Gödöllő Máriabesnyő városrésze volt (hogy miért épp az, ne kérdezzétek, de mellette van a Mogyoródi út, ami 1900-ban született, és szintén Gödöllő közeli földrajzi területre utal). Már épp azon voltam, hogy írok a szabályozási térkép készítőinek, miszerint hiba van a térképen (bár kontakt cím nincs feltüntetve), amikor a biztonság kedvéért megnéztem egy régi térképet Zuglónak erről a részéről és leesett az állam:

Budapest székesfőváros területének térképe, 1908 (Budapest Főváros Levéltára / Hungaricana)
A fenti térképen jól látható, hogy a Besnyői utca már egy létező közterület volt (a telkek kialakításából következtetve vélhetően egy dűlőút), és előbb létrejött, minthogy a Mogyoródi utat kialakították volna. A Besnyői utcának a most átkeresztelni kívánt szakasza is is jól kivehető a fenti, 1908-ban kiadott térképen. Ugyanakkor az is látszik, hogy a szabályozási terv - amit szaggatott vonallal berajzolt utcák mutatnak - a Besnyői utca kiépítését átlós irányban csak a Mogyoródi útig képzelte, tehát az utána következő szakaszt felhagyta volna (épp azt, amit most Széchenyi Ödön utcának akarnak nevezni).
Sajnos nem tudom megmutatni, de még 1961-es térképet is találtam, amin a Besnyői utca a fenti, 1908-as állapothoz hasonlóan halad Zuglóban, bár már a környéke jóval kiépültebb. Valamikor az ezt követő időszakban lehetett, hogy a tereprendezések eltüntették az utcácskának azt a részét, ami a Mogyoródi út túlfelére esett. Ugyanakkor pont ennek az utcaszakasznak a vonalába nem épült semmi, amit oda kellett volna számozni, a funkciója is degradálódott, hiszen csak egy autóparkoló bejárata lett. A környéken sok zöldterület alakult ki, és így egyszerűen elfeledkeztek róla olyannyira, hogy annak sem érezték szükségét, hogy hivatalosan is töröljék a Besnyői utca elnevezést erről a szakaszról. Így maradhatott rajta a szabályozási térképen, de a valóságban már elfelejtődött.

A most megtalált Besnyői utca szakasza, amit Széchenyi Ödönre kereszteltek. A valóságban csak egy jelentéktelen parkoló, mely mellett bal kézre látszik a katasztrófavédelem épületének kerítése
Egyébként a parkoló (tehát a Széchenyi Ödön utca) egy olyan irodaház-komlexum mellett van, amiben a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága működik, tehát a honi hivatásos tűzoltóság megteremtőjéről elnevezni az utcácskát igencsak találó. Az már csak érdekesség, hogy az irodaház a Róna utca 56-80 számú telken fekszik (jó nagy ugrás a számozásban), de a Mogyoródi út 43-ra van számozva. A fentebb írt adatok alapján a házszámot kaphatná a Besnyői utcáról is, de valószínűleg ez lesz majd a Széchenyi Ödön utca egyetlen házszámot viselő épülete is.
Az utca egyébként kétségkívül nem jelentős, ahogy az utcanév sem tartozik a védendők közé. Az egész történetben az az érdekes, hogy tud eltűnni a szabályozások közepette egy utca (vagy annak egy szakasza) a köztudatból és a hivatalos iratok némelyikéről is (a kerettervben benne volt!). A másik érdekesség személyes jellegű: egy érdektelennek tűnő utcanév változtatásának is érdemes kicsit utánanézni, mert lám, mik derülnek ki... :)